ML Aggarwal Class 8 Solutions Chapter 18 Check Your Progress

ML Aggarwal Class 8 Mensuration Check Your Progress Mensuration

Question 1.
A square field of side 65 m and rectangular field of length 75 m have the same perimeter. Which field has a larger area and by how much?
Solution:
Side of a square field = 65 m
∴ Perimeter = 4 × Side = 4 × 65 = 260 m
Now perimeter of a rectangular field = 260 m
and length = 75 m
Perimeter of rectangle = 2(l + B)
∴ Breadth = \(\frac{P}{2}-l=\frac{260}{2}\) – 75 = 130 – 75 = 55 m
Area of square field = (side)2 = (65)2 m= 4225 m2
and area of rectangular field = l × b = 75 × 55 m = 4125 m2
It is clear that area of square field is greater difference = 4225 – 4125 = 100 m2

Question 2.
The shape of a top surface of table is a trapezium. Find the area if its parallel sides are 1.5 m and 2.5 m and perpendicular distance between them is 0.8 m.
Solution:
Shape of the top of a table is trapezium and parallel sides are
1.5 m and 2.5 m and the perpendicular distance between then = 0.8m
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q2.1
Area = \(\frac{1}{2}\) (Sum of parallel sides) × height
= \(\frac{1}{2}\)(1.5 + 2.5) × 0.8
= \(\frac{1}{2}\) × 4 × 0.8 m2 = 1.6 m2

Question 3.
The length and breadth of a hall of a school are 26 m and 22 m respectively. If one student requires 1.1 sq. m area, then find the maximum number of students to be seated in this hall.
Solution:
Length of a school hall (l) = 26 m
and breadth (b) = 22 m
∴ Area = l × b = 26 × 22 m2 = 572 m2
One student requires 1.1 sq. m area
∴ Number of students = \(\frac{572}{1.1}\)
= \(\frac{572 \times 10}{11}\) = 520 students

Question 4.
It costs ₹936 to fence a square field at ₹7·80 per metre. Find the cost of levelling the field at ₹2.50 per square metre.
Solution:
Cost of fencing the square field at ₹7·80 per metre = ₹936.
∴ Total fence required = \(\frac{936}{7 \cdot 80}\) = 120
⇒ Perimeter of the field = 120 m
⇒ 4 × Side = 120 m (∵ Field is square)
Side = \(\frac{120}{4}\)
∴ Side = 30 m
Hence, Area of square field
= (30)2 = 900 m2
= 900 × 2.50 = ₹2250

Question 5.
Find the area of the shaded portion in the following figures all measurements are given in cm.
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q5.1
Solution:
(i) Outer length = 30 cm
Breadth = 10 cm
Side of each rectangle of the corner (l)
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q5.2
= \(\frac{30-18}{2}=\frac{12}{2}\) = 6 cm
and b = 10 – 6 = \(\frac{4}{2}\) = 2 cm
∴ Area of 4 comer = 6 × 2 × 4 = 48 cm2
and area of inner rectangle = 18 × 6 = 108 cm2
∴ Area of shaded portion = 108 + 48 = 156cm2
(ii) Area of rectangle I = 4 × 2 = 8 cm2
Area of rectangle II = 4 × 1 = 4 cm2
Area of rectangle III = 6 × l = 6 cm2
and area of square IV = 1 × 1 = 1 Cm2
∴ Total area of shaded portion = 8 + 4 + 6 + 1 = 19 cm2
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q5.3

Question 6.
Area of a trapezium is 160 sq. cm. Lengths of parallel sides are in the ratio 1:3. If smaller of the parallel sides is 10 cm in length, then find the perpendicular distance between them.
Solution:
Area of trapezium = 160 cm2
Rate in length of parallel sides = 1 : 3
Smaller paralell side = 10 cm
Then length of greater side = \(\frac{10 \times 3}{1}\) = 30 cm
Now, distance between them = h
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q6.1

Question 7.
The area of a trapezium is 729 cm2 and the distance between two parallel sides is 18 cm. If one of its parallel sides is 3 cm shorter than the other parallel side, find the lengths of its parallel sides.
Solution:
Area of a trapezium = 729 cm2
Distance between two parallel sides (Altitude) = 18 cm
∴ Sum of parallel sides = \(\frac{\text { Area } \times 2}{\text { Altitude }}\)
= \(\frac{729 \times 2}{18}\) = 81 cm
One parallel side is shorter than the second by 3 cm
Let longer side = x
Then shorter side = x – 3
∴ x + x – 3 = 81
⇒ 2x = 81 + 3 = 84
x = \(\frac{84}{2}\) = 42
∴ Longer side = 42 cm
and shorter side = 42 – 3 = 39 cm

Question 8.
Find the area of the polygon given in the figure:
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q8.1
Solution:
In the given figure,
AC = 60 m, AH = 46 m, AF = 16 m, EF = 24 m,
DH = 14 m, BG = 16 m
∴ FH = AH – AF = 46 – 16 = 30
HC = AC – AH = 60 – 46 = 14
In the figure, there are 3 triangles and one trapezium.
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q8.2
Area of trapezium EFHD
= \(\frac{1}{2}\)(EF + DH) × FH
= \(\frac{1}{2}\)(24 + 14) × 30
= \(\frac{1}{2}\) × 38 × 30 = 570 m2
∴ Total area of the figure,
= Area of ∆ABC + area ∆AEF + area ∆DHC + area trapezium EFHD
= 480 + 192 + 98 + 570 = 1340 m2

Question 9.
The diagonals of a rhombus are 16 m and 12 m, find:
(i) its area
(ii) length of a side
(iii) perimeter.
Solution:
Diagonals of a rhombus are d1 = 16 cm
and d2 = 12 cm
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q9.1
(i) Area = \(\frac{d_{1} \times d_{2}}{2}=\frac{16 \times 12}{2}=96 \mathrm{cm}^{2}\)
(ii) ∵ Diagonals of rhombus bisect each other at right angles
∴ AO = OC = and BO = OD
AO = \(\frac{16}{2}\) = 8 cm and BO = \(\frac{12}{2}\) = 6 cm
Now in right ∆AOB
AB2 = AO2 + BO2 (Pythagoras Theorem)
= 82 + 62 = 64 + 36
= 100 = (10)2
∴ AB = 10 cm
∴ Side of rhombus = 10 cm

Question 10.
The area of a parallelogram is 98 cm2. If one altitude is half the corresponding base, determine the base and the altitude of the parallelogram.
Solution:
Area of a parallelogram = 98 cm2
One altitude = \(\frac{1}{2}\) of its corresponding base
Let base = x cm
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q10.1
Then altitude = \(\frac{x}{2}\)cm
∴ Area = Base × Altitude
98 = x × \(\frac{1}{2}\)x
⇒ x2 = 98 × 2 = 196 = (14)2
∴ x = 14
∴ Base = 14 cm and altitude = \(\frac{x}{2}=\frac{14}{2}\) = 7 cm

Question 11.
Preeti is painting the walls and ceiling of a hall whose dimensions are 18 m × 15 m × 5 m. From each can of paint 120 m2 of area is painted. How many cans of paint does she need to paint the hall?
Solution:
Length of a hall (l) = 18 m
Breadth (b) = 15m and
height (h) = 5 m
Area of 4-wall and ceiling = 2(l + b)h + lb
= 2(18 + 15) × 5 + 18 × 15 m2
= 2 × 33 × 5 + 270
= 330 + 270 = 600 m2
For paint of 120 m2 area, can of paint is required = 1
∴ Total number of cans required to paint the area of 600 m2 = \(\frac{600}{120}\) = 5 cans

Question 12.
A rectangular paper is size 22 cm × 14 cm is rolled to form a cylinder of height 14 cm, find the volume of the cylinder. (Take π = \(\frac{22}{7}\))
Solution:
Length of a rectangular paper = 22 cm
and breadth = 14 cm
By rolling it a cylinder is formed whose height is 14 cm
and circumference of the base = 22 cm
Circumference = 2πr
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q12.1

Question 13.
A closed rectangular wooden box has inner dimensions 90 cm by 80 cm by 70 cm. Compute its capacity and the area of the tin foil needed to line its inner surface.
Solution:
Given that,
Inner length of rectangular box = 90 cm
Inner breadth of rectangular box = 80 cm
Inner height of rectangular box = 70 cm
Capacity of rectangular box = Volume of rectangular box
= l × b × h
= 90 cm × 80 cm × 70 cm = 504000 cm3
Required area of tin foil = 2 (lb + bh + lh)
= 2(90 × 80 + 80 × 70 + 90 × 70) cm2
= 2(7200 + 5600 + 6300) cm2
= 2 × 19100 cm2 = 38200 cm2

Question 14.
The lateral surface area of a cuboid is 224 cm2. Its height is 7 cm and the base is a square. Find
(i) side of the square base
(ii) the volume of the cuboid.
Solution:
Lateral surface area of a cuboid is 224 cm2
Height (h) = 7 cm
(i) 2(l + b) × h = 224
⇒ 2(l + b) × 7 = 224
l + b = \(\frac{224}{7 \times 2}\) = 16 cm
But l = b (∵ The base of cuboid is a square)
∴ 2 × side = 16 cm
⇒ Side = \(\frac{16}{2}\) = 8 cm
(ii) Volume of cuboid = lbh = 8 × 8 × 7 cm3 = 448 cm3

Question 15.
The inner dimensions of a closed wooden box are 2 m by 1.2 m by 0.75 m. The thickness of the wood is 2.5 cm. Find the cost of wood required to make the box if 1 m3 of wood costs ₹5400.
Solution:
Inner dimensioins of wooden box are 2 m, 1.2 m, 0.75 m
Thickness of the wood = 2.5 cm
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q15.1
External dimensions of wooden box are
(2 + 2 × 0.025), (1.2 + 2 × 0.025), (0.75 + 2 × 0.025)
= (2 + 0.05), (1.2 + 0.05), (0.75 + 0.5)
= 2.05, 1.25, 0.80
Volume of solid
= External volume of box – Internal volume of box
= 2.05 × 1.25 × 0.80 m3 – 2 × 1.2 × 0.75m3
= 2.05 – 1.80 = 0.25 m3
Cost = ₹5400 for 1 m3
Total cost = ₹5400 × 0.25 = ₹5400 × \(\frac{25}{100}\)
= ₹54 × 25 = ₹1350

Question 16.
A car has a petrol tank 40 cm long, 28 cm wide and 25 cm deep. If the ful consumption of the car averages 13.5 km per litre, how far can the car travel with a full tank of petrol?
Solution:
Capacity of car tank = 40 cm × 28 cm × 25 cm = (40 × 28 × 25) cm3
= \(\frac{40 \times 28 \times 25}{1000}\) litre (∵ 1000 cm3 = 1 litre)
Average of car = 13.5 km per litres
Then, distance travelled by car
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q16.1
Hence, the car can travel 378 km with a full tank of petrol.

Question 17.
The diameter of a garden roller is 1.4 m and it is 2 m long. How much area it will cover in 5 revolutions?
Solution:
Diameter of a garden rolle = 1.4 m
∴ Radius (r) = \(\frac{1.4}{2}\) = 0.7 m = 70 cm
and length (h) = 2m
∴ Curved surface area = 2πrh
= 2 × \(\frac{22}{7}\) × 70 × 200 cm2
= 88000 cm2
∴ Area covered in 5 revolutions = \(\frac{88000 \times 5}{10000}\) m2 = 44 m2

Question 18.
The capacity of an open cylindrical tank is 2079 m3 and the diameter of its base is 21m. Find the cost of plastering its inner surface at ₹40 per square metre.
Solution:
Capacity of an open cylindrical tank = 2079 m3
Diameter of base = 21 m
∴ Radius (r) = \(\frac{21}{2}\) m
Let h be the height, then
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q18.1
Cost of plastering the surface = ₹40 × 742.5 = ₹29700

Question 19.
A solid right circular cylinder of height 1.21 m and diameter 28 cm is melted and recast into 7 equal solid cubes. Find the edge of each cube.
Solution:
Height of solid right circular cylinder = 1.21 m = 121 cm
and diameter = 28 cm
∴ Radius (r) = \(\frac{28}{2}\) = 14 cm
Volume of the metal used = πr2h
= \(\frac{22}{2}\) × 14 × 14 × 121 cm3
= 74536 cm3
∴ Volume of 7 solid cubes = 74536 cm3
Volume of 1 cube = \(\frac{74536}{7}\) = 10648 cm3
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q19.1

Question 20.
(i) How many cubic metres of soil must be dug out to make a well 20 m deep and 2 m in diameter?
(ii) If the inner curved surface of the well in part (i) above is to be plastered at the rate of ₹50 per m2, find the cost of plastering.
Solution:
(i) Depth of a well (h) = 20 m
and diameter = 2 m
Radius (r) = \(\frac{2}{2}\) = 1 m
Volume of earth dug out = πr2h
ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths Chapter 18 Mensuration Check Your Progress Q20.1

ML Aggarwal Class 8 Solutions for ICSE Maths

Trigonometric Tables Class 10 ICSE ML Aggarwal

In this chapter, you will find detailed solutions to the problems presented in the Ml Aggarwal Class 10 Solutions ICSE Maths, Chapter 20 Trigonometric Tables. These solutions provide step-by-step explanations, making it easier to understand the underlying principles and apply them to various mathematical problems.

ML Aggarwal Class 10 Solutions Trigonometric Tables

ICSE Class 10 Maths Chapter 20 Solutions ML Aggarwal

ML Aggarwal ICSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 20 Trigonometric Tables Q1.1
ML Aggarwal ICSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 20 Trigonometric Tables Q1.2
ML Aggarwal ICSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 20 Trigonometric Tables Q1.3
ML Aggarwal ICSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 20 Trigonometric Tables Q1.4
ML Aggarwal ICSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 20 Trigonometric Tables Q1.5
ML Aggarwal ICSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 20 Trigonometric Tables Q1.6
ML Aggarwal ICSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 20 Trigonometric Tables Q1.7
ML Aggarwal ICSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 20 Trigonometric Tables Q1.8
ML Aggarwal ICSE Solutions for Class 10 Maths Chapter 20 Trigonometric Tables Q1.9

Understanding ICSE Mathematics Class 10 ML Aggarwal Solutions

  1. Compound Interest Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  2. Sales Tax And Value Added Tax Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  3. Banking Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  4. Shares and Dividends Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  5. Linear Inequations Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  6. Quadratic Equations in One Variable Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  7. Factor Theorem (Factorization) Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  8. Ratio and Proportion Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  9. Matrices Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  10. Reflection Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  11. Section Formula Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  12. Equation of a Straight Line Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  13. Symmetry Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  14. Similarity Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  15. Locus Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  16. Circles Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  17. Constructions Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  18. Mensuration Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  19. Trigonometric Identities Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  20. Trigonometric Tables Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  21. Heights and Distances Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  22. Graphical Representation Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  23. Measures of Central Tendency Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  24. Probability Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions
  25. Value Added Tax Class 10 ICSE ML Aggarwal Solutions

What is Euclid Division Algorithm

What is Euclid Division Algorithm

Euclid’s Division Lemma:
For any two positive integers a and b, there exist unique integers q and r satisfying a = bq + r, where 0 ≤ r < b.
For Example
(i) Consider number 23 and 5, then:
23 = 5 × 4 + 3
Comparing with a = bq + r; we get:
a = 23, b = 5, q = 4, r = 3
and 0 ≤ r < b (as 0 ≤ 3 < 5).
(ii)  Consider positive integers 18 and 4.
18 = 4 × 4 + 2
⇒ For 18 (= a) and 4(= b) we have q = 4,
r = 2 and  0 ≤ r < b.
In the relation a = bq + r, where 0 ≤ r < b is nothing but a statement of the long division of number a by number b in which q is the quotient obtained and r is the remainder.
Thus, dividend = divisor × quotient + remainder ⇒ a = bq + r
H.C.F. (Highest Common Factor)
The H.C.F. of two or more positive integers is the largest positive integer that divides each given positive number completely.
i.e., if positive integer d divides two positive integers a and b then the H.C.F. of a and b is d.
For Example
(i)   14 is the largest positive integer that divides 28 and 70 completely; therefore H.C.F. of 28 and 70 is 14.
(ii) H.C.F. of 75, 125 and 200 is 25 as 25 divides each of 75, 125 and 200 completely and so on.
Using Euclid’s Division Lemma For Finding H.C.F.
Consider positive integers 418 and 33.
Step-1
Taking bigger number (418) as a and smaller number (33) as b
express the numbers as a = bq + r
⇒ 418 = 33 × 12 + 22 
Step-2
Now taking the divisor 33 and remainder 22; apply the Euclid’s division algorithm to get:
33 = 22 × 1 + 11   [Expressing as a = bq + r]
Step-3
Again with new divisor 22 and new remainder 11; apply the Euclid’s division algorithm to get:
22 = 11 × 2 + 0
Step-4
Since, the remainder = 0 so we cannot proceed further.
Step-5
The last divisor is 11 and we say H.C.F. of 418 and 33 = 11
Verification :
(i) Using factor method:
∴ Factors of 418 = 1, 2, 11, 19, 22, 38, 209 and 418 and,
Factor of 33 = 1, 3, 11 and 33.
Common factors = 1 and 11
⇒ Highest common factor = 11 i.e., H.C.F. = 11
(ii)  Using prime factor method:
Prime factors of 418 = 2, 11 and 19.
Prime factors of 33 = 3 and 11.
∴ H.C.F. = Product of all common prime factors  = 11.
For any two positive integers a and b which can be expressed as a = bq + r, where 0 ≤ r < b, the, H.C.F. of (a, b) = H.C.F. of (q, r) and so on. For number 418 and 33
418 = 33 × 12 + 22
33 = 22 × 1 + 11
and 22 = 11 × 2 + 0
⇒ H.C.F. of (418, 33) = H.C.F. of (33, 22)
⇒ H.C.F. of (22, 11) = 11.

Euclid Division Algorithm Example Problems With Solutions

Example 1:    Using Euclid’s division algorithm, find the H.C.F. of 135 and 225
Sol.    Starting with the larger number i.e., 225, we get:
225 = 135 × 1 + 90
Now taking divisor 135 and remainder 90, we get
135 = 90 × 1 + 45
Further taking divisor 90 and remainder 45, we get
90 = 45 × 2 + 0
∴ Required H.C.F. = 45  

Example 2:   Using Euclid’s division algorithm, find the H.C.F. of 196 and 38220
Sol.    Starting with larger number 38220, we get:
38220 = 196 × 195 + 0
Since, the remainder is 0
∴ H.C.F. = 196   

Example 3:    Using Euclid’s division algorithm, find the H.C.F. of (iii) 867 and 255
Sol.    Given number are 867 and 255
867 = 255 × 3 + 102  (Step-1)
255 = 102 × 2 + 51  (Step-2)
102 = 51 × 2 + 0  (Step-3)
∴ H.C.F. = 51

Example 4:    Show that every positive integer is of the form 2q and that every positive odd integer is of the from 2q + 1, where q is some integer.
Sol.    According to Euclid’s division lemma, if a and b are two positive integers such that a is greater than b; then these two integers can be expressed as
a = bq + r; where 0 ≤ r < b
Now consider
b = 2; then a = bq + r will reduce to
a = 2q + r; where 0 ≤  r < 2,
i.e., r = 0 or r = 1
If    r = 0, a = 2q + r ⇒ a = 2q
i.e., a is even
and, if    r = 1, a = 2q + r ⇒ a = 2q + 1
i.e., a is add;
as if the integer is not even; it will be odd.
Since, a is taken to be any positive integer so it is applicable to the every positive integer that when it can be expressed as
a = 2q
∴ a is even and when it can expressed as
a = 2q + 1; a is odd.
Hence the required result.

Example 5:    Show that any positive odd integer is of the form 4q + 1 or 4q + 3, where q is some integer.
Sol.    Let a is b be two positive integers in which a is greater than b. According to Euclid’s division algorithm; a and b can be expressed as
a = bq + r, where q is quotient and r is remainder and 0 ≤ r < b.
Taking b = 4, we get: a = 4q + r,
where 0 ≤ r < 4 i.e., r = 0, 1, 2 or 3
r = 0 ⇒ a = 4q, which is divisible by 2 and so is even.
r = 1 ⇒ a = 4q + 1, which is not divisible by 2 and so is odd.
r = 2 ⇒ q = 4q + 2, which is divisible by 2 and so is even.
and r = 3 Þ q = 4q + 3, which is not divisible by 2 and so is odd.
Any positive odd integer is of the form
4q + 1 or 4q + 3; where q is an integer.
Hence the required result.

Example 6:   Show that one and only one out of n; n + 2 or n + 4 is divisible by 3, where n is any positive integer.
Sol.    Consider any two positive integers a and b such that a is greater than b, then according to Euclid’s division algorithm:
a = bq + r; where q and r are positive integers and 0 ≤  r < b
Let a = n and b = 3, then
a = bq + r ⇒ n = 3q + r; where 0 ≤  r < 3.
r = 0 ⇒ n = 3q + 0 = 3q
r = 1 ⇒ n = 3q + 1  and r = 2 ⇒ n = 3q + 2
If n = 3q; n is divisible by 3
If n = 3q + 1; then n + 2 = 3q + 1 + 2
= 3q + 3; which is divisible by 3
⇒ n + 2 is divisible by 3
If n = 3q + 2; then n + 4 = 3q + 2 + 4
= 3q + 6; which is divisible by 3
⇒ n + 4 is divisible by 3
Hence, if n is any positive integer, then one and only one out of n, n + 2 or n + 4 is divisible by 3.   
Hence the required result.

Example 7:    Show that any positive integer which is of the form 6q + 1 or 6q + 3 or 6q + 5 is odd, where q is some integer.
Sol.    If a and b are two positive integers such that a is greater than b; then according to Euclid’s division algorithm; we have
a = bq + r; where q and r are positive integers and 0 ≤ r < b.
Let b = 6, then
a = bq + r ⇒ a = 6q + r; where 0 ≤ r < 6.
When r = 0 ⇒ a = 6q + 0 = 6q;
which is even integer
When    r = 1 ⇒ a = 6q + 1
which is odd integer
When    r = 2 ⇒ a = 6q + 2  which is even.
When    r = 3 ⇒ a = 6q + 3  which is odd.
When    r = 4 ⇒ a = 6q + 4  which is even.
When    r = 5 ⇒ a = 6q + 5  which is odd.
This verifies that when r = 1 or 3 or 5; the integer obtained is 6q + 1 or 6q + 3 or 6q + 5 and each of these integers is a positive odd number.
Hence the required result.

Example 8:    Use Euclid’s Division Algorithm to show that the square of any positive integer is either of the form 3m or 3m + 1 for some integer m.
Sol.    Let a and b are two positive integers such that a is greater than b; then:
a = bq + r; where q and r are also positive integers and 0 ≤ r < b
Taking b = 3, we get:
a = 3q + r; where 0 ≤ r < 3
⇒ The value of positive integer a will be
3q + 0, 3q + 1 or 3q + 2
i.e., 3q, 3q + 1 or 3q + 2.
Now we have to show that the squares of positive integers 3q, 3q + 1 and 3q + 2 can be expressed as 3m, or 3m + 1 for some integer m.
Square of 3q = (3q)2
= 9q2 = 3(3q2) = 3m; 3 where m is some integer.
Square of 3q + 1 = (3q + 1)2
= 9q2 + 6q + 1
= 3(3q2 + 2q) + 1 = 3m + 1 for some integer m.
Square of 3q + 2 = (3q + 2)2
= 9q2 + 12q + 4
= 9q2 + 12q + 3 + 1
= 3(3q2 + 4q + 1) + 1 = 3m + 1 for some integer m.
The square of any positive integer is either of the form 3m or 3m + 1 for some integer m.
Hence the required result.

Example 9:    Use Euclid’s Division Algorithm to show that the cube of any positive integer is either of the 9m, 9m + 1 or 9m + 8 for some integer  m.
Sol.    Let a and b be two positive integers such that a is greater than b; then:
a = bq + r; where q and r are positive integers and 0 ≤ r < b.
Taking b = 3, we get:
a = 3q + r; where 0 ≤ r < 3
⇒ Different values of integer a are
3q, 3q + 1 or 3q + 2.
Cube of 3q = (3q)3 = 27q3 = 9(3q3) = 9m; where m is some integer.
Cube of 3q + 1 = (3q + 1)3
= (3q)3 + 3(3q)2 ×1 + 3(3q) × 12 + 13
[Q (q + b)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + 1]
= 27q3 + 27q2 + 9q + 1
= 9(3q3 + 3q2 + q) + 1
= 9m + 1; where m is some integer.
Cube of 3q + 2 = (3q + 2)3
= (3q)3 + 3(3q)2 × 2 + 3 × 3q × 22 + 23
= 27q3 + 54q2 + 36q + 8
= 9(3q3 + 6q2 + 4q) + 8
= 9m + 8; where m is some integer.
Cube of any positive integer is of the form 9m or 9m + 1 or 9m + 8.
Hence the required result.

Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A

Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A

Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A

Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 1.1

Q1
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 2.1
Q2
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 3.1
Q3
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 4.1


Q4
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 5.1
Q5
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 6.1
Q6
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 7.1
Q7
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 8.1
Q8
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 9.1
Q9
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 10.1
Q10
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 11.1
Q11
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 12.1
Q12
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 13.1
Q13
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 14.1


Q14
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 15.1
Q15
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 16.1
Q16
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 17.1
Q17
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 18.1
Q18
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 19.1
Q19
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 20.1
Q20
Mensuration RS Aggarwal Class 7 Maths Solutions Exercise 20A 21.1

For More Resources

Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A

RS Aggarwal Class 8 Solutions Ch 20 Volume and Surface Area of Solids

Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A

Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A

Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A

RS Aggarwal Solutions Class 8 Ex 20a Q1.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 1.1
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 1.2
RS Aggarwal Class 8 Chapter 20 Exercise 20a Q2.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 2.1
Ex 20a Class 8 RS Aggarwal Q3.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 3.1
RS Aggarwal Class 8 20a Q4.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 4.1
RS Aggarwal Class 8 Exercise 20a Q5.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 5.1

RS Aggarwal Class 8 Exercise 20a Solution Q6.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 6.1
RS Aggarwal Class 8 Chapter 20a Q7.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 7.1
Exercise 20a Class 8 RS Aggarwal Q8.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 8.1
RS Aggarwal Class 8 20a Solution Q9.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 9.1
RS Aggarwal Class 8 Ex 20a Solution Q10.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 10.1
RS Aggarwal Solutions Class 8 Exercise 20a Q11.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 11.1
Ex 20a RS Aggarwal Class 8 Q12.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 12.1
Class 8 RS Aggarwal Exercise 20a Q13.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 13.1
Volume And Surface Area Of Solids Class 8 Q14.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 14.1
RS Aggarwal Class 8 Ex 20a Q15.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 15.1


Exercise 20a RS Aggarwal Class 8 Q16.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 16.1
RS Aggarwal Solutions Class 8 Ex 20 A Q17.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 17.1
RS Aggarwal Class 8 Ch 20 Ex 20a  Q18.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 18.1
RS Aggarwal Ex 20a Class 8 Q19.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 19.1
RS Aggarwal Solutions Class 8 Chapter 20a Q20.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 20.1
Q21.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 21.1
Q22.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 22.1
Q23.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 23.1
Q24.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 24.1
Q25.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 25.1
Q26.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 26.1
Q27.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 27.1
Q28.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 28.1
Q29.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 29.1
Q30.
Volume and Surface Area of Solids RS Aggarwal Class 8 Solutions Ex 20A 30.1

RS Aggarwal Class 8 Solutions Ch 20 Volume and Surface Area of Solids

For More Resources